ERYK - strona główna

Polecamy naszą restaurację           Zakwaterowanie w naszym hotel(ik)u           Kawiarenka internetowa i bilard                     Zasoby internetu

roku


Eryk I Pomorski

Eryk I jest najsławniejszym księciem pomorsko-słupskim. Urodził się w 1382 roku na zamku w Darłowie jako pierworodny syn księcia Warcisława VII i Marii Meklemburskiej. Na chrzcie dano mu na imię Bogusław.

Podobizna Eryka I
W 1387 roku zmarł niespodziewanie w młody król Danii i Norwegii - Olaf. Z tego powodu Rada Państwa mianowała królową, jego matkę - Małgorzatę. Małgorzata była ciotką Marii Meklemburskiej, a w związku z tym cioteczną babką Bogusława. Królowa postanowiła adoptować młodego księcia. Bogusław, teraz jednak jako Eryk, został następcą tronu.
W 1397 roku w szwedzkim porcie Kalmar Eryk został uroczyście koronowany na króla Danii, Szwecji i Norwegii. Gdy w 1412 roku zmarła królowa Małgorzata, Eryk stał się faktycznym władcą całej Skandynawii.
Eryk prowadził wieloletnią wojnę o odzyskanie Szlezwiku, opanowania Gotlandii, Estonii i Infland, a od 1426 roku walczył z monopolem miast hanzeatyckich. Wyczerpujące wojny spowodowały jednak rosnącą opozycję wobec niego.
Fresk przedstawiający Eryka I na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie
W latach 1439 - 1442 został zdetronizowany przez stany trzech państw skandynawskich. Nowym królem Skandynawii został kuzyn Eryka - Krzysztof, książę Palatynatu Reńskiego. Eryk natomiast osiadł na Gotlandii, skąd przez wiele lat dokonywał rabunkowych wypadów na wybrzeża Danii i Szwecji oraz pirackich napadów na statki zyskując miano ostatniego Wikinga Bałtyku.
Sarkofag Eryka I W 1447r. zmarł bezpotomnie jego bratanek książę Bogusław IX, wobec czego Eryk I powrócił na Pomorze i objął rządy w Księstwie Słupskim. Osiadł w Darłowie, gdzie rozbudował Zamek Książąt Pomorskich.
Przed śmiercią w 1459 roku przekazał władzę Erykowi II. Został pochowany w Darłowie razem ze swoim talizmanem - złotym gołębiem.
Dla uczczenia Eryka radni Rady Miejskiej Darłowa zadecydowali o umieszczeniu w statucie miasta zapisu Królewskie Miasto Darłowo.

Więcej o królu Eryku można dowiedzieć się na stronie internetowej miasta Darłowa.

 


Najlepiej przeglądać w trybie 800x600 Projekt i wykonanie: PiotrJot Ostatnia aktualizacja: 21 listop. 2002